Založ si blog

Brexit očami Slováka

Čo to vlastne sa stalo? Prečo musím sa báť? Čo to pre mňa znamená? Možno podobné otázky si pokladá mnoho z nás pracujúcich v Spojenom Kráľovstve z EÚ. Prakticky čo sa vlastne zmenilo? V práci necítim žiadny odpor voči mne  nakoľko mnoho národností robí v spoločnosti kde pracujem. Nevšimol som si ani nenávistné pohľady. Zatiaľ. Však nič sa nedeje. Možno pre nás čo tu pracujeme. Zistíme že okolo necelej jednej stovky sme prišli na zárobku. Ak si mal tisícku tak niekedy sa kurz vyšplhal na 1,27 EUR za jednu libru. A to je len začiatok. Pýtam sa sám seba je to také zlé pre nás tu pracujúcich,  že Spojené Kráľovstvo odchádza z EÚ?  V podstate zatiaľ okrem straty na zárobku ani nie. Ale,…

Prečo to došlo až k bodu,  že Spojené Kráľovstvo sa rozhodlo odísť?  Politika a ešte raz politika. Možno tomu ešte nerozumieme,  ale je to podobné ako u nás. Klame sa tak ako sa len dá. Najskôr sa klamalo,  že to čo dnes ide do rozpočtu Únie pôjde napríklad do Zdravotníctva alebo do Školstva. Farage pripustil,  že klamal. Rovnako ako to,  že pracujúci z EÚ žijú z benefitov. Neviem okrem našich a českých „Rómov“  tu prišiel pracovať každý. Nehovoriac o tom,  že aj štúdia jasne hovorí,  že pracujúci z radov štátov Únie prispievajú podstatne väčšou čiastkou na daniach do rozpočtu ako z neho berú na benefitoch. Ale v poriadku niekto musí byť vinný. Ďalšia pravda je o tom,  že prisťahovalcov je tu veľa. Ale čísla nepustia v zmysle príspevku týchto prisťahovalcov do rozpočtu. Keď obrátime list zistíme,  že mnoho Britov robiť odmieta a deti no tých tu je fakt požehnane.. Práca za menej peňazí je nezaujímavá a mnohí ju odmietajú robiť. Však robiť má kto… Lenže odrazu niekto zahrá prisťahovaleckou kartou a už sa im berie práca. Práca so zhoršenými pracovnými podmienkami.

Chabé Cameronovo obhajovanie výhod z Únie pocíti najmä veda a študenti. Len jedna z Univerzít spomeniem Oxfordskú čerpá cez program Erasmus skoro jednu miliardu libier na výskum a vedu.. Takže je treba hovoriť viac? Koho to najviac postihne? V prvom rade mladých. Samozrejme nechcem hovoriť o budúcnosti,  lebo to sa dá ťažko predpovedať. Pripadá mi to komické. Teraz sa rozoberá na jednej strane ako zaplátať dieru po Britskom príspevku a čo dať Britom na stôl ako ponuku,  hlavne aby nenahnevala ostatných. Už dnes sa počuje,  že EÚ sa pripravuje ustúpiť Únii z prechodných 4 rokov na sedem pre prisťahovalcov z EÚ. Tu sa už v prvom rade porušuje možnosť jedného zo základov fungovania Únie a tým je slobodný pohyb osôb. Ak to Únia odklepne ako ústupok môžeme čakať hnev v radoch štátov EÚ,  ktoré by sa mohli stať spúšťačom delenia Únie na štáty,  ktoré majú iný názor ako Brusel. Hovorí sa o Francúzsku,  Poľsku ale aj o štátoch V4 aj s našim Slovenskom. Možno začiatkom krachu celej myšlienky spájať štáty v jeden superštát o ktorom sa začína šuškať najmä z dielne Nemecka a Francúzska…

Bude nová premiérka tým čo vyhlasuje? Zástankyňou chudobných? Najmä tí volili odchod z EÚ,  lebo vidia množstvo prisťahovalcov doma a boja sa ich a hlavne majú pocit,  že práce bude menej. Ťažko sa mi to hodnotí,  ale prisťahovalci pracujú najmä pre agentúry. A to sú samozrejme nižšie platové podmienky alebo výhody no najmä menej kvalifikovanú prácu. Troška ma to rozosmialo keď som počul,  že treba prezbrojiť jadrové sily Spojeného Kráľovstva a modernizovať… Tiež som počul aj narážky na Rusko atď.. Takže pýtam sa prečo sa nejdú nalievať peniaze do vytvárania pracovných miest,  ale ide sa zbrojiť.. No neviem čo na to povedať. Asi klamstvo opäť zohralo svoju rolu. Bývalý primátor Londýna a takisto zástanca Brexitu sa stáva Ministrom zahraničných vecí… Iba ak by to bol opäť vopred pripravený scenár.. Stále sa pýtam pre koho.. Myslím že čas ukáže komu Brexit vyhovoval a prečo sa vyhralo na základe vo väčšine prípadov klamstiev a prečo odrazu Európa sa pripravuje na ústupky,  ktoré by predtým neakceptovala. Možno je to skutočne len hra tých,  ktorí majú jasný cieľ o,  ktorom sa dozvieme vždy ako poslední..

 

Potrebujeme vlastne zákony? ??

26.07.2016

Každý z nás zažil situáciu keď zákon pomáha tým, ktorým by nemal a je niekedy len zdrapom papiera, ktorý raz vybledne. Len pred pár dňami sme počuli o prípade streľby v USA kde policajti viac »

Ako ďalej Európa. . .

24.07.2016

Možno tak trochu otrepané, ale mimoriadne výstižné. V mojom prvom bloku sa chcem venovať asi najpálčivejšej téme a to sú útoky a terorizmus. Ešte nezaschol atrament po titulkoch útokov samovražedného viac »

chlieb

Pekári vyrátali, čo všetko im zdraželo: múka, energie aj ľudia

23.10.2018 15:37

Ceny za chlieb na pultoch predajní pravdepodobne budú rásť. Dôvodom je nárast vstupných nákladov, potvrdil manažér spoločnosti Penam Slovakia Peter Živický.

moslimka, Saudská Arábia, burka

Francúzsky zákaz závojov porušuje ľudské práva, rozhodlo OSN

23.10.2018 15:35

Francúzsko má teraz 180 dní na odpoveď, v ktorej uvedie, akú nápravu podniklo.

pellegrini, žiga, Beatrice

Hovorkyňa Pellegriniho odchádza z úradu vlády

23.10.2018 15:23

Beatrice Szabóová odchádza na ministerstvo zahraničných vecí.

Saudi Arabia Lobbying

Našli sa časti tela zabitého novinára Chášakdžího

23.10.2018 14:35, aktualizované: 14:50

Objavili ich v záhrade domu saudskoarabského generálneho konzula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3286x
Priemerná čítanosť článkov: 1095x

Autor blogu

Kategórie

Archív